Bizi takip edin

Haber

‘Milli’ ve ‘yerli’ fiyasko

->

-> 1.280

AKP-MHP ittifakının Efrîn’i işgal girişimi, askeri, siyasi ve diplomatik alanda fiyaskoya dönüştü. 26 gündür sınır hattında çakılı kalan TSK-ÖSO/El Kaide güçleri ağır darbeler alırken, her gün hava ve karadan saldırılarla sivilleri katlediyor

AKP-MHP ittifakının; Kürtlerin ve demokratik güçlerin bastırılması, faşist rejimin kalıcılaşması için başlattığı Efrîn’i işgal girişimi, tarihi direnişle karşılaşırken, tüm hesaplar altüst oldu. 3 saatte alınması hedeflenen Efrîn’e yönelik işgal girişimi 26 günü geride bırakırken, TSK ve ÖSO/El Kaide güçleri ağır darbeler alıyor. Dün de birçok cephede sert çatışmalar yaşanırken, işgal güçleri ilerleme kaydedemiyor. Bu nedenle daha çok sivil alanlar bombalanıyor.

Dün de Efrîn merkez dahil ilçe ve köyleri, TSK’nin uçak ve topçu saldırılarına hedef oldu.
ANHA’nın haberine göre, Bilbilê’nin Şêxurzê ve Şera’nın Sarincekê köyü çevresinde QSD ile TSK ve ÖSO/El Kaide güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. QSD’nin geçit vermediği saldırılarda kayıplar olduğu belirtilirken, TSK, Efrîn şehir merkezini toplarla bombaladı. TSK ve ÖSO/El Kaide güçlerinin Sarincek ve Dıraqliya köyleri arasına saldırıları, QSD savaşçıları tarafından püskürtüldü, İşgalci güçler alanda bir panzerlerini bırakarak kaçtı. QSD Basın Merkezi, sitesinde Efrîn’de yaşamını yitiren 4 savaşçının kimlik bilgilerini açıkladı. QSD son 24 saatin bilançosunu açıkladı. QSD en az 38 asker ile ÖSO/El Kaide elemanının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

200 asker yaşamını yitirdi

Öte yandan TSK’nin açıkladığı kayıp bilançosuna dair soru işaretleri çoğalıyor. QSD’nin açıkladığı ayrıntılı bilançoya göre, 862 asker ve ÖSO/El Kaide üyesi yaşamını yitirirken, 98 QSD savaşçısı ve 180 sivil TSK saldırılarında yaşamını yitirdi. TSK ise, şimdiye kadar 31 askerin yaşamını yitirdiğini öne sürerken, ÖSO’nun kayıplarına dair hiçbir veri açıklamıyor. Beşar Esad rejimine yakınlığıyla bilinen Al-Masdar News sitesi ise, QSD bilançosuna yakın verileri haberleştirdi. Al-Masdar News’e göre, TSK’nin açıkladığı gibi QSD’nin kaybı binli rakamlarda değil. Al-Masdar News’e göre, QSD kayıpları 150-200 arasında. Yine siteye göre sadece TSK’nin kaybı 200’e yakın. Yaşamını yitiren ÖSO/El Kaide güçlerinin kaybı ise, yüzlerle ifade ediliyor.

Rakka Komutanları: Efrîn için hazırız ÖSO, ABD silahı Grad’la saldırıyor

ÖSO’ya yakın kaynaklar sosyal medyada paylaştıkları görüntülerde ÖSO’nun içinde yer alan Hamza Tugayı’nın Efrîn’e yönelik saldırılarda Grad füzeleri kullandığını açıkladı. Sosyal medyada bununla ilişkili fotoğraflarda paylaşıldı. ÖSO Grad füzelerini daha önce rejime yönelik saldırılarda da kullanmıştı. Karadan karaya kullanılabilen Grad füzeleri ilk olarak 2016’da ÖSO’ya verilmişti. Türkiye, “YPG ABD silahlarıyla bizi vuruyor” diyerek saldırıya gerekçe ararken, ÖSO’cuların ABD silahları ile Efrîn’de sivillere saldırdığı ortaya çıktı.

BM’den Türkiye’ye çağrı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Türkiye’ye sivil yaşam alanlarına saldırmaması çağrısı yaptı. Dujarric, “Sivil altyapının korunmasının gerektiği yönündeki mesaj sürekli olarak çeşitli düzeylerde iletiliyor” dedi.

3 sivile daha TSK bombası

TSK ve ÖSO/El Kaide grupları saat dün sabah saatlerinde Efrîn şehir merkezini havan ve obüs toplarıyla bombaladı. Bombardıman sonucu bir sivil yaşamını yitirirken, 2 kişi de yaralandı. Bombardıman esnasında seyir halinde olan taksi şoförü Ridwan Mihemed Hisên (35) isimli yurttaş şehit düşerken, Luqman Bekir Îsmaîl (31) isimli yurttaş ve adı henüz öğrenilemeyen 2 sivil yurttaş da yaralandı. Yaralıların Avrîn Hastanesi’nde tedavi altına alındığı bildirildi. TSK ve ÖSO’nun toplarla Cindirêsê ilçesine bağlı Hêkiçê köyüne saldırısı sonucu Cûriye Ebd El-Hemûd ve Fehmiye Hemadê isimli 2 kadın yaşamını yitirdi. 20 Ocak gününden bu yana süren saldırılarda aralarında çok sayıda kadın, çocuk ve yaşlının da bulunduğu 180 sivil yaşamını yitirdi.

‘Savaş suçu belgelendi’

Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırılarında savaş suçu işlediğini ve hak ihlallerine sebep olduğunu belirten Efrîn İnsan Hakları Komitesi Eşbaşkanı Mihemed Cemil, “Türk devletinin işlediği savaş suçları ve insan hakları ihlallerini belgeledik, belgeliyoruz” dedi.

13 öğrenci öldürüldü

50 bin öğrencinin eğitim gördüğü Efrîn’de şimdiye kadar saldırılarda 27 okul binası yıkılırken, 13 öğrenci de yaşamını yitirdi. Efrîn Eğitim Bakanlığı Komitesi Eşbaşkanı Mihemed Reşit, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) başta olmak üzere, birçok kuruma ellerindeki verileri UNICEF’e ileteceklerini dile getirdi. Reşit, “Kültürel, tarihsel ve yaşamsal bir yok ediliş ile karşı karşıyayız” dedi.

EFRÎN/ANHA