Bizi takip edin

Dünya

Kıbrıs için tehdit

->

-> 430

AKP Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hamaset nutkunu tekrarladı. Efrîn’e dikkat çeken Erdoğan, “Bu arada sanılmasın ki, Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama ve Ege’deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler, dikkatimizden kaçıyor” dedi

Türkiye’nin, Yunanistan ve Kıbrıs yönetimlerini tehdit ederek Kıbrıs’ta ve Ege’de haddini aşıp yanlış hesap yapmakla suçladı. Erdoğan, “Bunların efelikleri, bizim ordumuzu, gemilerimizi, uçaklarımızı görene kadardır. Bu işin, öyle gözlerden uzak kaya parçalarında gizlice fotoğraflar çektirmekle, hiçbir geçerliliği olmayan anlaşmalarla, bölgeye sondaj gemileri getirmekle olmayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.” dedi. Erdoğan, yine şunları söyledi: “Güney sınırlarımızda yanlış hesap yapanların senaryolarını nasıl Fırat Kalkanı’yla, Zeytin Dalı Operasyonu’yla, çok yakında Münbiç’te ve diğer bölgelerde atacağımız adımlarla bozuyorsak, onların hesabını da bozarız ve bozacağız. Şunun iyi bilinmesi lazım; Türkiye bir çadır devleti değildir… Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur.”
ABD’nin Minbîc açıklamaları konusunda Erdoğan, “Hele hele ‘Bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin’ ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açıktır. Türkiye’yi canlarının istediği gibi girip çıktıkları, her türlü hoyratlığı yapıp hesap vermedikleri yerlerle karıştırıyorlarsa çok yakında öyle olmadığını da görecekler. Biz elbette onları kasıtlı olarak hedef almayacağız ama şimdiden ilan ediyoruz ki, hemen yanı başlarında duranlardan başlayarak gördüğümüz her teröristi de imha edeceğiz, yok edeceğiz. İşte o zaman sırtlarını sıvazladıkları teröristlerin yanlarında bulunmasalar, kendileri için daha iyi olduğunu anlayacaklar.” Erdoğan, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ’un “Afrin’i siyasete mazleme yapmasınlar” açıklaması için de “Büyük bir talihsizliktir. Siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Yazıklar olsun, gereken cevabı alacak” dedi.

Kardak’ta yeni gerilim

Türkiye, Kardak bölgesinde yeni gerilim çıkarıyor. Kardak yakınlarında 12 Şubat gecesi Türk ve Yunan sahil güvenlik teknelerinin çarpışması ile yeni gerginlik oluştu. Yunanistan, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi’ni Dışişleri’ne çağırdı. Atina, Ege’de geri adım atmayacaklarını kaydetti. AB, Türkiye’yi uyardı. 1996’da Figen Akat isimli Türk gemisi Kardak’ta karaya oturunca, Ankara savaş tamtamları çaldı.