Bizi takip edin

Kadın

İstismara ‘akli dengesi bozuk’ bahanesi

->

-> 341

Sedat Keser isimli erkek tarafından 3 yaşındaki bebeğin cinsel istismara maruz bırakıldığı evin sakinleri, ‘akıl dengesinin bozuk olduğu’ ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Adana’nın Yüreğir ilçesinde 10 Şubat’ta Sedat Keser isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılan 3 yaşındaki bebek, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü’ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Düğün için geldiği evde istismara maruz bırakılan bebek, ailesiyle birlikte yaşadıkları kente geri dönerken, istismarın yaşandığı evin sakinleri Keser’in en ağır cezayı almasını istedi.

Ev sakinlerinden Şerife Gezer, düğünde yorulan bebeğin odada uyuduğunu, herkesin dışarıda olduğu bir sırada Keser’in eve girdiğini ifade etti. Bir misafirin içeri girmesiyle istismarın fark edildiğini dile getiren Gezer, “Ne olduğunu anlayana kadar o alçak yarı çıplak sokağa fırladı ve hepimiz peşine verdik. Polis geldi onu götürdü” sözleri ile yaşananları aktardı.

Keser’in en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini ifade eden Gezer, “Bu alçak her gün uyuşturucu içiyordu. Akıl dengesinin bozuk olduğu yalanını da, ceza almamak için uydurdular. Biz en ağır cezanın verilmesini istiyoruz. İyi hal indirimi değil ömür boyu hapis istiyoruz” dedi. İstismarın tanıklarından Selvi Gezer ise, bebeğin işkenceye de maruz bırakıldığını ifade ederek, ağzında ve boynunda şiddete bağlı oluşmuş izler bulunduğunu söyledi. Daha önce Keser’in saldırısına maruz kaldığını ifade eden Şefika Kılıç ise, “Çocuklarımızın can güvenliği yok. Bunlara çok ağır ceza verilmesi gerek” diye belirtti.

Adanalı kadınlar: Bahanesi olmaz

Adana Kadın Platformu, Yüreğir ilçesinde sokak düğünü sırasında Sedat Keser’in 3 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunmasını Eğitim-Sen Adana şube binasında yaptıkları basın toplantısıyla protesto etti. Çok sayıda kadının katıldığı toplantıda açıklama yapan platform üyesi Pelin Çiçek, her güne yeni bir çocuk istismarı haberiyle sarsılarak uyandıklarını söyledi. AKP’nin yaptığı yeni yasal düzenlemeler ve yargıda uygulanan cezasızlığın istismarın önünü açmaya devam ettiğinin altını çizen Çiçek, “Çocuk istismarının bir bahanesinin olmadığını biliyor ve bunun için gerekli cezaların iyi hal indirimi ya da herhangi bir bahaneye sığınılmadan verilmesini talep ediyoruz. Çocuk istismarının tesadüf, münferit ve akli dengesi bozuk birinin yapmış olduğunun öngörülemez bir durum olmadığını biliyoruz. Bu ve bunun gibi birçok istismar olayının mevcut hükümetin yürütmüş olduğu cinsiyetçi, gerici, kadın ve çocuk düşmanı politikaların bir sonucu olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Bilinçli olarak yürütülen bu gerici politikaların amacının muhafazakar toplum inşası isteminin bir parçası olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ADANA-Filiz Zeyrek /Adana-Jinnews