Bizi takip edin

Haber

Onbinlerce kadın, Efrîn’i direniş ve Öcalan sloganlarıyla inletti!

->

-> 353

Halkların Efrîn’e desteği artarak sürerken, direnişin öncüsü kadınlar, Efrîn merkezde görkemli bir yürüyüş yaptı. Onbinlerce kadın, ‘Avestaların yolundayız’ diyerek işgal girişimini yerle bir edeceklerini belirtirken, Öcalan’ı zılgıtlarla selamladı

AKP/MHP rejiminin Efrîn’e yönelik işgal saldırısına karşı onbinlerce kadın Efrîn’de yürüyüş düzenledi. Kongre Star’ın çağrısıyla yapılan yürüyüşe Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Eşbaşkanı Hediye Yûsif, TEV-DEM Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Asya Abdullah, Efrîn Özerk Yönetim Eşbaşkanı Hevi Mustafa, PYD temsilcileri ve onbinlerce Efrînli kadın katıldı. Türk işgalciliğine sert tepki gösteren kadınlar, “Jin, Jiyan, Azadî”, “Biji Serok APO”, “Biji Berxwedana Efrîn” sloganlarını haykırdı.

Bombalar altında yürüyüş

Newroz Meydanı’nda başlayan yürüyüş, hava ve tank saldırıları altında gerçekleşti. Kadınlar sık sık “Bijî berxwedana Efrînê”, “Jin, jîyan, azadî” sloganlarını attı. Kitle, feda eylemi gerçekleştiren YPJ savaşçısı Avesta Xabûr’un yanı sıra direnişte yaşamını yitiren kadın savaşçıların fotoğraflarını taşıdı. Dersim Hastanesi Meydanı’na gelen kitleye seslenen Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Eşbaşkanı Hediye Yûsif, “Kobanê direnişinde nasıl ki Arîn Mîrkan ruhu ile direndiysek, Efrîn direnişinde de Narin ve Avesta ruhuyla direneceğiz” dedi.

‘Önderliğimizle kazanıyoruz’

Hediye Yûsif, “Önderliğimiz kırk yıl önce bu hareketi tüm halklara armağan ederken, bugün ortaya çıkan direnişi ortaya koyuyordu. Türk devleti 40 yıldır tüm kirli siyasetiyle bu hareketi yok etmeye çalışıyor, ama yapamıyor. Dağlarda bu hareketi yok edemiyor. İmralı zindanından önderliğimizi tecrit edemiyor. Bunun nedeni kadın direnişi ve öncülüğüdür. Türk devleti Efrîn’i kolay bir yer sanıyordu ama yanıldı. Kadınlar bütün saldırıları boşa çıkartacaktır” dedi.

‘Ya başaracağız ya başaracağız’

Türkiye’nin Rakka ve Derâ Zor’da DAİŞ’in yenilgiye uğraması ile bütün planlarının yerle bir olduğunu söyleyen Yûsif, bunun için Efrîn’e saldırdıkları belirtti. Hediye Yûsif, “Türkiye bu yüzden bütün ağır silahları ile Efrîn’e saldırıyor. NATO’nun ikinci büyük gücü, direnişimiz karşısında yenilmiş durumda. Kuzey Suriye halkı Efrîn halkının direnişi ile kazanacak. Yeni şiarımız ‘Ya başaracağız ya başaracağız’. Bir saat önce TC’nin topları yanımızda patlıyordu. Biz meydanlardayız, işte onlar bu direnişten korkuyorlar. Halkımız topraklarını terketmiyor, şehitlerin yolunu izliyor. Bu direniş kazanacak. Yaşasın çağın direnişi” dedi.

‘Kadın direnişi kazanacak’

PYD Eşbaşkanı Ayşe Hiso ise, “Biz özgürlük felsefesinin ve şehitlerin takipçisi olarak bu direnişi zafere uğratacağız. Bugün halkımızın direnişi gösteriyor ki, biz Efrîndeyiz ve bir yere gitmiyoruz. Eğer Erdoğan gelmek istiyorsa, biz ona karşı direnmesini biliriz. Efrîn kadını, bu direnişin sembolüdür. Biz Arînlerin, Avestaların ve Barinlerin yoldaşıyız. Efrîn direnişi kazanacak. Kadın direnişi kazanacak” dedi.

Öğrenciler de direnişte

Minbîc’de binlerce öğrenci, işgalci Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarını kınamak için yürüdü. Öğrenciler sık sık Erdoğan rejimi aleyhine sloganlar attı. Yürüyüşe katılan öğrenciler adına da Eqîl Beyram uluslararası topluma seslenerek, Efrîn’de Türk devleti tarafından gerçekleştirilen çocuk katliamlarının durdurulması çağrısında bulundu.

Tabkalılar sokakta

Tabka’da Gençlik Meclisi ve Genç Kadın Meclisi üyesi çok sayıda genç, gerçekleştirdikleri yürüyüş ile Çağın Direnişi’ne desteklerini haykırdı. Avesta Xabûr’un posterinin yanı sıra üzerinde “Düşmanı gençlik ruhuyla bölgeden çıkaracağız” yazılı pankartın taşındığı eylemde sık sık “Yaşasın Efrîn direnişi” sloganı atıldı.

Tüm inançlar Efrîn’in yanında

Mezopotamya İnanç Kurumları Komitesi, Almanya’nın Leverkusen kentinde ortak açıklama yaptı. Alevi, Sünni, Êzidî, Süryani, Kürdistan’ın tüm inanç ve halk renklerinin katıldığı açıklamayı TAJE yöneticilerinden Songül Talay okudu. Talay, herkesi Efrîn’e sahip çıkmaya çağırdı. CİK adına konuşan Hatice Turhallı ise, “Bu zülüm ve baskıya karşı Allah YPG ve YPJ’ye yardım etsin” derken, FEDA adına konuşan Jînda Deniz, “Tüm Alevileri eyleme çağırıyoruz”” dedi. Ezidî Toplumu Koordinasyonu adına konuşan Ali Saçık da, tüm halkları Efrîn etrafında birleşmeye çağırdı.

Efrîn halkı: İşgal kazanamayacak

Meydanaye ilçesine bağlı Meydan Ekbez köyü yurttaşları, “Bizi koruyan YPG-YPJ savaşçıları oldukça, Efrîn üzerinde tehlike olamaz” dedi. Efrîn’e bağlı Raco ilçesinin Meydan Ekbez köyünde yaşayan köylüler, 26 gündür devam eden yoğun bombardımana rağmen köylerini terk etmiyor. Köylüler, köylerini bundan sonra da terk etmemekte kararlı. Zekiya Mihemed isimli köylü, her ne kadar yoğun saldırılar olsa da kararlarından dönmeyeceklerini ve topraklarını terk etmeyeceklerini belirtti. Oğlu YPG savaşçısı olan Zekiya, Efrîn’in başaracağını dile getirdi. Emina Yûsif ise, işgalcilerden korkmadığını ifade ederek, QSD’nin savaşçılarının işgalcilere karşı başarılı olacağından şüphesinin olmadığını kaydediyor. Efrîn’e saldırarak sivilleri hedef alınmasına tepki gösteren Hisen Heyder isimli yurttaş ise, “İşgalcilerin cesareti varsa YPG/YPJ savaşçılarıyla savaşsın, sivilleri hedef alması korkaklığını gösteriyor” dedi. Helîma Mûsa, “İşgalciler ilerleyemeyecek, Efrîn halkı direnişçi bir halktır, halk savunucuları varken Efrîn’i koruyacaklardır” diye konuştu.

EFRÎN/ETHA – TABKA