Bizi takip edin

Kadın

Cinsel saldırı halk sağlığı sorunudur

->

-> 321

Cinsel saldırı vakalarında yaşanan artışı, ‘halk sağlığı sorunu’ olarak tanımlayan Mardin Kadın Platformu üyesi Dr. Derya Etem, şiddet ve şavaş dilinin yaşanan vakaların artışına neden olduğuna dikkat çekti

Türkiye’de son yıllarda artış gösteren çocuk ve kadınlara yönelik cinsel saldırı, istismar vakalarında iktidarın izlediği politikalar kadar, yargının cezasızlık politikası da failleri cüretlendiren bir pozisyonda. İstanbul’da bir hastanede 115 çocuğun istismar sonucu gebe kalması ile ilgili sorumluların değil istismarı ortaya çıkaranın yaptırıma maruz kalması, Mêrdîn’de (Mardin) cinsel saldırı ve tehditte bulunan özel harekat polisinin 3’üncü duruşmada beraat ettirilmesi gibi iktidar ve yargının bu tür vakalardaki politikalarını açığa çıkaran pek çok örnek mevcut.

Mardin Kadın Platformu üyesi Doktor Derya Etem, artan cinsel saldırı vakalarının toplumsal yansımasına değindi.
Mêrdîn başta olmak üzere, ülkenin genelinde cinsel saldırı vakalarında artış olduğuna dikkat çeken Etem, kullanılan şiddet ve savaş dilinin en çok kadınları etkilediğini ifade etti: “Bütün savaş ve çatışma ortamları, insanların birbirlerine karşı tahammül düzeyleriyle birlikte şiddete başvurma oranlarını da arttırmaktadır.”

Ağır bir travmaya yol açıyor

Mêrdîn’de özel harekat polisi B.K.’nin ATK raporlarına ve somut delilere rağmen beraat ettirilmesine değinen Etem, cezasızlık politikalarının yargının eril tarafını teşhir eden bir durum olduğunun da altını çizdi. Mezopotamya Ajansı’ndan Özgür Paksoy’a konuşan Etem, şu değerlendirmeyi yaptı: “Tecavüz suçu, aynı zamanda insanlık suçudur, nitelikli bir cinsel saldırıdır. Mağdurun bütün psikolojisini yerle bir eden, hayata bakış açısını, insanlarla ilişkisini ve gündelik hayatını yerle bir eden ağır bir travmadır. Bu ağır travma sonrası mağdure, sosyal hizmetlerden destek görmüyor. Bu durum, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne de yansıtılmıyor.”

Cezasızlık son bulmalı

Cinsel saldırıya maruz kalanların bir takım kalıcı sorunlar ile karşı karşıya kaldığını ve sonraki hayatlarının ciddi oranda etkilendiğini dile getiren Etem, “Bu durum bir halk sağlığı sorunudur” yorumunu yaptı. Bütün kadın kurum ve kuruluşlarının cinsel saldırı ve tacize ilişkin başlatılan adli süreçleri takip etmesinin önemi üzerinde duran Etem, cezasızlık politikalarının son bulması için duyarlılık çağrısında bulundu.

MÊRDÎN