Bizi takip edin

Haber

Tutuklular: Ölümüne bu kıyafetleri giymeyeceğiz

->

-> 494

Colemêrg’deki tutuklu yakınları, tek tip kıyafetin çocuklarına giydirilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, ‘O tulumların çocuklarımıza kesinlikle giydirilmesini istemiyoruz’ dedi

KHK ile cezaevlerinde uygulama hazırlığı yapılan tek tip elbise uygulamasına bir tepki de Colemêrg’ten (Hakkari) geldi. Tutuklu yakınları, tek tip elbisenin insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunu ve bu kararın sonuna kadar karşısında olacaklarını söyledi.

‘Gündeme dahi getirilmesini istemiyoruz’

Van T Tipi Cezaevi’nde 2 yıldır tutuklu olan Uğur Yaşar’ın babası Cihangir Yaşar, “Hükümetin cezaevlerinde uygulamak istediği tek tip elbise meselesini kabul etmeyeceğiz. Kenan Evren döneminde de böylesi bir uygulama için kanunlar çıkartıldı. Ancak o gün kabul edilmedi, şimdi de kabul edilmeyecektir. Böylesi bir olayın gündeme getirilmesini dahi istemiyoruz. Yapılmak istenen bütün tutuklular için bir zulümdür. Bu insan haklarına aykırı bir uygulamadır ve kesinlikle kabul edilemez” diyerek tepki gösterdi.

‘Çocuklarımıza giydirtmeyeceğiz’

Anne Zümeyran Yaşar, tutuklularla yaptıkları görüşmede tavırların net olduğunu ve kesinlikle karşı duracaklarının vurgulandığını kaydetti. Aileleri olarak kendilerinin tutumunun da net olduğunu ifade eden anne Yaşar, “Buradan diğer ailelere de sesleniyoruz; Hepimiz çocuklarımıza sahip çıkarak, tek tip kıyafeti çocuklarımıza giydirtmeyeceğiz” dedi. Van T Tipi Cezaevi’nde tutulan Dindar Taş’ın annesi Hayal Taş da, uygulamaya karşı çıktığı için 3 haftadır oğluyla görüşemediğini ifade ederek, şöyle dedi: “O tulumların çocuklarımıza kesinlikle giydirilmesini istemiyoruz. 3 haftadır oğlum ile ne görüşmemize izin veriyorlar ne de telefon izni veriyorlar. Onlarla yaptığımız en son görüşmede ölümüne bu kıyafetleri giymeyeceklerini belirtiler. Bizler de sonuna kadar bu kararın karşısında olacağız.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA