Bizi takip edin

Dünya

Lozan-Cenevre yürüyüşü devam ediyor

->

-> 541

19.yılına giren uluslararası komployu protesto eden ve Efrin işgal saldırılarını durduram amacıyla, ikinci etabı çoşkuyla başlayan Lozan-Cenevre yürüyüşü 16 Şubat’ta yapılacak mitingle sonlandırılacak

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki uluslararası komploya karşı ve BM’ye Efrîn’deki işgalci saldırıları durdurma çağrısı yapma amacıyla organize edilen uzun yürüyüş sürüyor. Lozan’dan Cenevre’ye yapılan uzun yürüyüşün ikinci etabı sabah saatlerinde İsviçre’nin Morges kentinde başladı. 82 kurum ve örgütün katılımı ile oluşturulan Avrupa Efrîn’i Sahiplenme Platformu öncülüğünde düzenlenen yürüyüş, birçok ülkeden gelen 200 enternasyonalistin de arasında olduğu 1000’i aşkın kişi ile yapılıyor.

“Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü”, “BM Efrîn’deki katliamları durdur” pankartlarıyla sabah saatlerinde bir araya gelen yürüyüşçüler, Kürtçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Katalanca, İspanyolca gibi birçok dille attıkları ‘Her yer Efrîn her yer direniş’, ‘Öcalan’a özgürlük’ sloganlarıyla Cenevre’ye doğru harekete geçti.

Halkların kardeşliği birleşti

Birçok farklı halktan insanların bir araya geldiği uzun yürüyüşte, PKK, PYD, YPG, YPJ bayraklarının yanı sıra yürüyüşe destek veren örgütlerin bayrakları taşınıyor. Lozan-Cenevre yürüyüşü, 16 Şubat’ta 10 bin insanın katılımıyla Cenevre Birleşmiş Milletler önünde yapılacak bir mitingle sonlandırılacak.

HABER MERKEZİ

ANHA