Bizi takip edin

Haber

Koukoumas: Kürtlerin özgürleşmesi Kıbrıs’ı da özgürleştirecek

->

-> 622

HDP 3. Büyük Kongresi’ne katılan AKEL Merkez Komite Üyesi Koukoumas, Kıbrıs halkı olarak Kürt halkının mücadelesini bütünüyle desteklediklerini belirterek, ‘Kürt sorunun çözümü Kıbrıs sorununu çözecek’ dedi. İsveç Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Töyra ise kongre öncesi 600 kişinin gözaltına alındığını belirterek, ‘Böyle bir baskıya ilk defa şahit oldum’ dedi 

HDP 3. Olağan Büyük Kongresine katılan Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Merkez Komite Üyesi Giorgos Koukoumas, “Kongredeki ruhun çok güçlü, devrimci, direnişçi bir ruh olduğunu söylemem gerekiyor” dedi. Koukoumas, Kıbrıs halkı olarak Kürt halkının mücadelesini bütünüyle desteklediklerini belirterek, “Kürt sorunun çözümü Kıbrıs sorununu çözecek” dedi.

Erdoğan’ın nefret söylemi Kıbrıs’ı da etkiliyor

Türkiye’de yaşanan politik değişimleri yakından takip ettiklerini belirten Koukoumas, “Türkiye’deki değişimler bizim adadaki yaşamımıza yansıyor. Baskı rejimi Erdoğan’ın yaptığı nefret söylemleri, hem Kıbrıslı Türkleri, hem de Yunanları ve Rumları birebir etkilemekte. Afrika gazetesine yapılanlar buna bir örnektir. Erdoğan’ın yaptığı çağrılar nedeniyle olmuştur. Her ne kadar bu saldırı Türk kesiminde yapılmış olmasa da bizim bölgemizi ve adanın tamamını etkilemektedir” diye konuştu.

‘Türkiye işgalcidir’

Koukoumas, son haftalarda dünya gündemine oturan Efrin’deki gelişmeler için, “Türkiye oraya işgalci güç olarak gitti. Suriye’nin toprak bütünlüğüne müdahale etmek için gitti. Bu operasyonu kesinlikle kınıyoruz. Türkiye’nin işgalci politikasını Kıbrıs’tan biliyoruz. Suriye’nin bugün bu durumda olmasının nedenlerinden biri de Türkiye’nin oraya karşı oluşturduğu politikadır, IŞİD’e yardım etmesidir. Tüm bunlar nedeniyle bugün Suriye bu durumdadır” ifadelerini kullandı.
Koukoumas, “Suriye’de Kürtlerin IŞİD’e karşı verdiği savaş bir insanlık savaşıdır. Onları destekliyoruz, mücadelelerini destekliyoruz. Kürtler o bölgedeki en etkin güçtür” diye ekledi.

‘Kürtlerin mücadelesini bütünüyle destekliyoruz’

Kıbrıslı yurttaşlar olarak Kürt halkının mücadelesinden beklenti içinde olduklarının altını çizen Koukoumas, şunları söyledi: “Türkiye’de büyüyen otoriter rejimin etkileri Türkiye’nin dışına da taşıyor ve Türkiye’nin komşusu olan ülkelerinin içini etkilemeye başlıyor. Bugün bile, sınırımızda Türk ordusunun, onların savaş gemilerinin tacizlerine maruz kalıyoruz. Kürtlerin sorununa çözüm bulmak aslında Kıbrıs sorununa da çözüm bulmak olacak. Kürtlerin özgürleşmesinin etkileri bize kadar ulaşacak. Kıbrıs’ta, belki bizler de Türklerin işgalini sonlandıracağız ve Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar bir arada bir yaşamı, yönetimi oluşturabilecekler. Bu nedenle biz Kürtlerin mücadelesini bütünüyle destekliyoruz. Bizim AKEL olarak Kürtlerin mücadelesini desteklememizin sebebi sadece Türkiye’nin bizim düşmanımız olması değil. Kürtleri destekliyoruz çünkü Kürtlerin mücadelesi özgürlük, demokrasi, adalet mücadelesidir. AKEL olarak PKK’nin terör listesinden çıkması için de elimizden geleni yaptık yapmaya devam edeceğiz.”

Baskıya rağmen kongre çoşkuluydu

İsveç Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Emilia Töyra, katıldığı HDP 3. Büyük Kongresi sonrası izlenimlerini anlattı. Töyra, HDP kongresi için geldiği Türkiye’de iki haftadır bulunduğunu ve bu sürede 600 kişinin gözaltına alındığına dikkat çekti. Kongre günü polis yoğunluğuna dikkat çeken Töyra, “Böyle bir baskıya ilk defa şahit oldum” dedi.

Töyra, “Ankara’ya geldiğimizde ilk öğrendiğimiz şeylerin başında, kongreyi izlemek için gelen insanların gözaltı ve GBT’ler ile taciz edildiği oldu. İnsanların kongreye gelmelerinin engellendiğini gördük. İki haftadır Türkiye’de bulunuyorum. Bu süre zarfında yaklaşık olarak 600 insanın gözaltına alındığını, birçoğunun tutuklandığını, parti yetkililerinin, delegelerinin tutuklandığını öğrendim” dedi. Kongrenin yapıldığı salonun içindeki atmosferden çok etkilendiğini belirten Töyra, “Salona girdiğimizde insanların heyecanlarını, coşkularını, enerjilerini ve hep birlikte slogan atmaları bambaşka bir şeydi. Dışarıda gördüğümüz şey ile içeride gördüğümüz şey çok farklıydı. İnsanlar oraya gelerek, kendi tavırlarını ve yılmayacaklarını gösterdiler. Ve oradaki tablo beni çok mutlu etti” diye konuştu.

‘Uluslararası güçler tavır göstermeli’

Töyra, Türkiye’nin Efrin saldırısına karşılık uluslararası güçlerin bir araya gelmesi ve Türkiye’ye “müdahaleye son vermesi” yönünde çağrı yapması gerektiğini söyledi. Bu çağrı için çaba gösterdiklerini belirten Töyra, “İsveç Başbakanı Türkiye ziyaretini iptal etti. Efrin operasyonuna karşı olduğunu göstermek için Fransa’yla ortak bir şekilde çağrılarda bulundu. Bu operasyonların sonlanmasını istiyoruz. Uluslararası güçlerin bir şey yapması lazım” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA