Bizi takip edin

Kadın

KİHEP kadınlara haklarını öğretiyor, hayatlarını kolaylaştırıyor

->

-> 313

Kadınların örgütlenmesini amaçlayan KİHEP çatısı adı altında eğitim alan kadınlar, eğitimden iş hayatına , aile içi şiddetten, çocuk haklarına, ekonomik haklardan toplumsal cinsiyet başlıklarına bir çok haklarını öğreniyor ve hayatını daha özgüvenli sürdürüyor

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği, 1995’te bu yana Türkiye’de ve dünyada kadının insan haklarının ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilerlemesi için çalışma yürüten bir dernek. Dernek, çalışmaları kapsamında kadınlarla Kadın İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) ile bir araya geliyor. 2005- 2011 yıllarında yapılan bağımsız araştırma raporuna göre dernek 15 bin kadına ulaştı.

Bu çerçevede eğitimi yarıda kesilen her 10 kadından 4’ünün eğitimini devam ettirebilme ve her 10 kadından 3’ünün iş yaşamına katılabilmesi sağlandı. Rapora göre, programla katılımcıların yüzde 94’ünün özgüveni arttı ve yüzde 89’u aile yaşamında daha fazla söz sahibi olmaya başladı, yüzde 67’si siyasi açıdan aktifleşti, yüzde 59’u kadın örgütlenmelerinde yer almaya başladı.

Dernek tarafından 23 yıldır devam eden eğitim programına katılmak isteyenler, kentteki kadın kurumları üzerinden başvuru yapabiliyor. Eğitim, Mersin’de ilk kez Kadın Emeği Kolektifi, Günebakan Kadın Derneği ve Bağımsız Kadın Derneği tarafından verilmeye başlandı. Kadın Emeği Kolektifi’nin 14 haftadır verdiği eğitim çalışmalarına katılan kadınlar, eğitimlerin yaşamalarına yansımalarını anlattı.

Kadınlar her çeşit haklarını öğreniyor

Programın önceden sosyal hizmetler bünyesinde yapıldığını belirten Kadın Emeği Kolektifi KİHEP Grup Yöneticisi Özge Göncü, eğitimi artık yereldeki kadın örgütlerinin verdiğini söyledi. Göncü, kadının insan hakları, anayasal ve medeni haklar, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet, şiddete karşı nasıl stratejiler geliştirilebileceği, kadının ekonomik hakları, iletişim, toplumsal cinsiyet rollerine dayalı çocuk eğitimi ve çocuk hakları konularında eğitim verildiğini belirtti.

8 Mart’a barış için alanda olacağız

Çalışmalarla kadınları ilgilendiren yasalar hakkında bilinçlendirilmesini ve irade göstermesini amaçladıklarını belirten Göncü, “Şiddete uğrayan kadınların farkındalıklarını yaratmalarını ve şiddete karşı mücadele yürütmesini amaçlıyoruz. Kadınların haklarını daha iyi bilmelerini ve haklarını talep etmelerini, özgüvenli olması ve örgütlenmesini amaçlıyoruz” dedi. Göncü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde de hakları ve barış için alanlarda olacaklarını belirti.

Haklarımı öğrendim

KİHEP çalışmalarında kadın olarak haklarını öğrenmek istediğini belirten Psikolog Gulan Deniz de, kadınların haklarını nasıl öğreneceğinin öğretildiğini belirtti. Deniz, “Bir kadın olarak boşandığım zaman ne tür haklarım olduğunu; yani yaşamın her alanında ne tür hakkım olduğunu öğrendim. Burada öğrendiğimiz bilgiler çok değerli” dedi.
Beklentilerim karşılandı

Kadınların haklarını öğrenmek istediğini söyleyen Mersin Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Sevcan Sat da, kadınlara dair mücadele alanında bir şey yapmak istediğini ifade etti. Yasal haklarını öğrenerek daha güçlü olacağını düşünen Sat, “KİHEP’ten beklentilerim karşılandı. Haklarımı öğrendim. Kadın hakları konusunda başkalarına da ulaşacağımı düşünüyorum” dedi


‘Özgüvenim arttı’

Arkadaşlarının aracılığıyla KİHEP çalışmalarına katıldığını belirten mimar Semra Sarı da, “KİHEP çalışmalarından sonra umutsuzluğum yok oldu. Bir iki hafta sonra biz de bir şeyler yapabiliriz demeye başladık” diye konuştu. Kadın mücadelesinde bir yerlerde olmak isteyen Sarı, “Toplumda ya da arkadaş çevremde kadınlarla ilgili bir durum olduğunda artık kendimi daha iyi ifade edebilirim. Bu konuda özgüvenim arttı. İş hayatında ve özel hayatta haklarımı KİHEP’ten öğrendim” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak:MA