Bizi takip edin

Rojava

İşgalin dalları kırılıyor

->

-> 587

Efrîn’e yönelik işgal girişimine halkların tepkisi de artıyor. Başurê Kürdistan heyeti ulusal birlik ruhuyla Efrîn’de halkla buluşurken, Avrupa’dan Kuzey Suriye’ye, Lübnan’a kadar tarihi Efrîn Direnişi ‘Kurtuluş Öcalan çizgisinde’ şiarıyla selamlanıyor

Komplo Efrîn’de de yıkılacak

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 15 Şubat uluslararası komplo ve Efrîn’e saldırılarını protesto eden Kürtler, Avrupa’nın birçok merkezinde yürüyüş düzenledi. Almanya’nın başkenti Berlin ve Hannover kentlerindeki yürüyüşe kalabalık bir kitle katıldı. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen yürüyüşte Sosyalist Halk Partisi adına konuşan Claus, Efrîn’e yönelik işgal girişimine karşı BM’nin bir an önce müdahale etmesi gerektiğini belirtti. Aralarında Avusturya’nın başkenti Viyana, Yunanistan’ın başkenti Atina, İtalya’nın Torino ve Kanada’nın Toronto kentlerinin de bulunduğu birçok yerde gösteriler düzenlendi. Halklar, Efrîn’e saldırının aynı zamanda Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun devamı olduğunu da kaydederek, “komploları yıkacağız” dedi.

AKP iktidarının ‘sivil hassasiyeti’ sınır tanımıyor!

Kaçırma, yaşlıya-çocuğa işkence

TSK ve birlikte hareket ettiği çeteler Şera ilçesinin Omer Simo köyünde 3 kişiyi kaçırdı. ANHA’nın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, kaçırılan Mehmud Mihemed Xedro (46), Henif Welid Welo (42) ve eşi Ceylan İmad Mihemed (33) adlı yurttaşların akıbeti bilinmiyor. Öte yandan dün düzenlenen top atışlarında Raco’nun Derwiş köyünde yaşayan 55 yaşındaki Heyder Sileman yaralandı. Sileman tedavi altına alındı. Ayrıca Raco bölgesine yönelik bombardımanlarda ilçedeki yüzlerce ev ve işyeri ile fırınlar kullanılmaz hale geldi. İlçenin tarım merkezleri, Heyv a Sor a Kurd binası ve sağlık merkezleri bombardımanlarla yıkıldı. Yapılan saldırılarda ilçenin Ticaret Sokağı olarak bilinen ilçenin çarşısı, viraneye dönmüş durumda. İlçedeki okullara yönelik saldırılar da devam ediyor. İlçedeki sağlık kurumlarına yakın olan Şehid Herci Mus Okulu, Şehit Demhat Ortaokulu ve kreş bombardımanlarda kullanılamaz hale geldi. Efrîn’e yönelik devam eden bombardımanlarda şu ana kadar en az 150 sivil katledildi. TSK, Cindirêsê’nin Kefer Sefre köyünde bulunan su istasyonuna da topçu saldırısı gerçekleştirdi.

Efrîn’de “Siviller için azami hassasiyet” gösterdiğini ileri süren TSK’nin aksine ÖSO’un işkence yaptığı 75 yaşındaki Mihemed Horo, hastaneye kaldırıldı. Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Erdoğan Altan, çocuk ve yaşlılara yaptığı işkenceyi fotoğrafladı. Şera ilçesinin Husê köyüne yönelik yapılan saldırılarda 2 yaşındaki Lewend, şarapnel parçaları ile ağır yaralandı. Serîncekê köyünden de 75 yaşındaki Mihemed Horo, köyünün kırsalına gelen ÖSO adlı grupların üyelerinden çalınan koyunlarını isteyince işkenceye uğradı. İşkence yapılan Horo da, Avrîn Hastanesi’nde tedavi altına alındı. TSK’nin Mabeta ilçesinde sivillere yönelik bombardımanında da 7 sivil yaralandı.

Lahey’e başvuru yapılıyor

Efrîn’deki STÖ’ler, Efrîn’de savaş suçu işleyenlerin yargılanması talebiyle imza kampanyası başlattı. İmzalar BM başta olmak üzere, uluslararası adalet ve insan hakları kurumlarına gönderilerek, Türkiye’nin Lahey Adalet Divanı’nda yargılanması talep edilecek. Efrîn Kantonu’nda bulunan Toplumsal Adalet Meclisi, İnsan Hakları Derneği ve Avukatlar Birliği, Efrînlilerin talebi üzerine yaşanan savaş suçlarına ilişkin imza kampanyaları başlattı. İki başlık altında başlatılan kampanyaların ilkinde, Efrîn’e yönelik saldırıların durması için 100 bin imza hedeflenirken, ikincisinde ise savaşta yaşamını yitiren siviller ve zararları için bin imza hedefleniyor. Bu imza kategorisinde, savaşa karar verenlerin ve savaş suçu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanması da talep ediliyor. 3 gündür başlatılan imza kampanyasında hedeflenen imzaların yüzde 80’inine ulaşılırken, amaçlanan hedefin çok üzerinde imza toplanacağı öngörülüyor. Efrîn Kantonu Adalet Meclisi Sözcüsü Mihemed Reşo, saldırılarda çok fazla sivilin yaşamını yitirdiğini ve savaş suçu işlendiğini vurguladı. Reşo, “Uluslararası mahkemelerde bu savaşı başlatanlar ve bu cinayetleri işleyenlerin yargılanmasını isteyeceğiz” dedi. n Nazım Daştan-Selami Aslan/Efrîn-MA


Efrîn’de yaşam: Direniş

TSK ve bağlı El-Kaide gruplarının savaş uçakları ve tüm teknolojik ağır silahlarla saldırdığı Efrîn’de halk, saldırılara inat günlük yaşamını sürdürüyor. Direnişteki ısrarıyla tüm dünyanın dikkatini çeken Efrîn halkı, adeta üzerlerine yağdırılan bombalara aldırış etmeden sabahın erken saatlerinden hayatın günlük koşturmasına katılıyor. ANHA muhabiri, işgal saldırılarının gerçekleştiği kentte günlük yaşamı fotoğrafladı. Öte yandan Efrînliler, topraklarını asla terk etmeyeceklerini, dünyaya görlerini açtıkları kentlerini asla işgalcilere bırakmayacaklarını söylüyor.

Kuzey Suriye Meclisi: Sessizliğinizi bozun!

Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırıları karşısında sessizliğini koruyan uluslararası devlet ve kuruluşlara tepki gösteren Kuzey Suriye Bölge Meclisi Koordinasyonu, bölgede insani krizler yaşanmadan saldırıların önlenmesi gerektiğini vurguladı. Kuzey Suriye Bölge Meclisi Koordinasyonu, Eyn İsa ilçesinde yaptığı açıklamada, “Uluslararası devletler Suriye’deki savaşın çözümü için girişimlerde bulunduğu bir dönemde Türk devleti bölgenin en istikrarlı kenti Efrîn’e saldırdı. Türk devleti bu saldırılarda El Nusra, DAİŞ gibi örgütlerden türeyen terör gruplarını kullanmaktadır. Söz konusu saldırılarda napalm gibi yasaklanmış silahları da kullanmaktadır. Bu saldırılar bölgede insani krizlere varmak üzere ancak uluslararası toplum halen sessizliğini korumaktadır” denildi. Güvenlik Konseyi, BM, Avrupa Birliği ile ABD ve Rusya’ya insanlık dışı saldırılara karşı tutum sergileme çağrısı yapılırken, “Kuzey Suriye halklarının direnişe olan desteklerini selamlıyoruz” dedi.


Ulusal birlik kucaklaşması

Başurê Kürdistan Parlamentosu’ndan bir heyetin ulusal birlik ve direnişe destek için Kuzey Suriye’ye yaptığı ziyaret Efrîn’le noktalandı. Efrîn’e ulaşan Başurê Kürdistan Parlamentosu heyeti coşkuyla karşılanırken, heyet Efrîn halkının direnişinin gurur verici olduğunu söyleyerek ulusal birlik vurgusu yaptı. Parlamentodaki tüm yapıların katıldığı heyeti, Özerk Yönetim temsilcileri ve yüzlerce Efrînli tarafından Şehitler Meydanı’nda karşılandı. Meydanda konuşma yapan Efrîn Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Osman Şex İsa, gelen heyeti selamlayarak, heyetin Güney’den gelmesinin ulusal birliği işaret ettiğini söyledi. Heyette yer alan isimlerden Eli Halo da, Efrîn halkının Türk ordusu karşısındaki direnişine dikkat çekerek, direnişin gurur verici olduğunu belirtti. Efrîn’de yaşananları takip ettiklerini söyleyen Halo, gelişleriyle Kürt halkının birliğini de göstermek istediklerini söyledi.

Türkiye’den Güney’e tehdit

Türkiye’nin Erbil Büyükelçiliği’nin, saldırdıkları Efrîn’e bir heyet gönderen Kürdistan Parlamentosunu tehdit ederek, Efrîn’e destek vermelerini kabul etmeyeceklerini belirttiği öğrenildi. YNK Parlamenteri Salar Mehmud, Diwaroj’a verdiği röportajda Türkiye’nin Efrîn’e heyet gönderen Kürdistan parlamentosunu tehdit ettiğini belirtti.

Lübnan’dan kampanya

Lübnan’ın Kesrewan ilçesinde yaşayan Kürdistanlı yurttaşlar, Efrîn Direnişi’ne dayanışma amaçlı yardım kampanyası başlattı. Toplanan yardımlar, Efrîn’de yaşayan halka gönderilecek. Konuya ilişkin, Kesrewan Meclis Eşbaşkanları Mîrxwaz Şêxo ve Melek Mela, “Efrîn’le dayanışma için düzenledikleri toplantı sonucunda Efrîn’e maddi ve manevi destek sunulacağı kararı alındı” dedi.

EYN İSA/ANHA