Bizi takip edin

Kadın

Efrînli kadınlar: Bu topraklar bizim

->

-> 320

Türkiye ve ona bağlı grupların Efrîn’e yönelik saldırıları 24’üncü gününe girdi. BM’nin onayladığı verilere göre 150 kişi yaşamını yitirdi, 400’e yakın kişi ise yaralandı. Saldırıların hedefinin halkı korkutup kaçırmak olduğunu ifade eden Efrînli kadınlar ise, ‘bir yere gitmeyeceklerini’ söyledi.

“Onların hayali Efrîn’i almak ama bu hayalleri gerçekleşmeyecek” diyen Meryem Elî, göz göre göre yapılan saldırılara sessizliği eleştirdi. Meryem, “Biz Efrînli kadınlar onların bu topraklara girmesine karşı elimizden ne gelirse yapacağız. Kürt kadınları özgürlük yolunda ilerliyor ve köleliği asla kabul etmeyecek. Efrîn’de kadın iradesine saldırıyorlar, kadın iradesine yönelik saldırıya karşı bizde bütün kadınlar olarak direniyoruz” dedi.

‘Kadınları dayanışmaya çağırıyorum’

Saldırılara tepki gösteren bir başka Efrînli Fîdan Eloş, kadın ve çocukların öldürülmesine karşı dünyadaki tüm kadınlara Efrînle dayanışmaya çağırdı. “Bu toprak bizim toprağımız, elimizden alıp başkalarına vermek istiyorlar, buna asla izin vermeyiz. YPG/YPJ’de savaşanlar bizim çocuklarımız ve biz de onların direnişine katılıyoruz” diyen Fîdan, “Burada biz her yaştan kadın örgütlülüğümüzde Erdoğan ve ordusuna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz” diye kaydetti.

‘Halkı korkutmak istiyorlar’

Xezalê Sîdo’da, saldırıların amacına ulaşamayacağını düşünüyor. “Her türlü teknikle bize saldırıyorlar, uçaklarla şehir köy demeden bombalıyorlar, bu savaş değil soykırımdır” diyen Sîdo, “Psikolojik savaş yürütüyorlar, bizi korkutup kaçıracaklarını düşünüyorlar. Ama kimse heveslenmesin, buradayız, direnen çocuklarımızın yanında” diye belirtti. Türkiye’nin her yerde Kürtleri hedef aldığını söyleyen Şerîfe Hesen ise, “Bu kadar kirli savaşa girenlere karşı uluslararası toplum harekete geçmeli. Sivil çocuk-kadın demeden vuruyorlar. Topraklarımızı işgale gelen Erdoğan ve çetelerine karşı Efrînli anneler olarak örgütlülüğümüzü ve direnişimizi güçlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Lîlav Elî-Cudî Zênu /Efrîn-Jinnews