Bizi takip edin

Haber

Efrîn’de 27 okul hedef alındı, 13 öğrenci katledildi

->

-> 732

50 bin öğrencinin eğitim gördüğü Efrîn’e yönelik süren işgal saldırıları sonucu, şimdiye kadar 27 okul binası yıkılırken, 13 öğrenci de yaşamını yitirdi

TSK ve ÖSO’nun Efrin’e dönük hem karadan hem de havadan işgal saldırılarına QSD’nin de karşılık vermesiyle yer yer şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Devam eden saldırılardan en fazla etkilenen ise siviller. Bombalanan sivil yerleşim yerlerinde hedef alınan yapılar arasında okullar da var. 318 okulun bulunduğu Efrîn’de, ilkokuldan üniversiteye kadar yaklaşık 50 bin öğrenci eğitim görüyor.

27 okul binası hedef alındı

20 Ocak’tan bu yana süren saldırılarda 27 okul binası hedef alındı. Savaş uçaklarının saldırılarından dolayı yaşamını yitirenler arasında ise 13 öğrenci de var. Yaşanan bu can kayıpları nedeniyle kanyon yöneticileri eğitime ara vermek zorunda kaldı.

Yapılan saldırılarda özellikle Şiyê, Reco ve Şera’daki okulların yerle bir edildiğini aktaran Efrin Eğitim Bakanlığı Komitesi Eşbaşkanı Mihemed Reşit, ağır bir saldırı altında olduklarını, bu yüzden öğrencileri korumaya çalıştıklarını söyledi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş ile iletişim halinde olduklarını, ellerindeki verileri UNICEF’e ileteceklerini dile getiren Reşit, “Vurulan okullar ve katledilen öğrencilerimize ilişkin onlara belgelerimizi sunacağız. Onlar gelsin Efrîn’i buradan takip etsinler. Çünkü burada sivil insanlar öldürülüyor. Çocuklar ve kadınlar katlediliyor. İnsanlığa karşı geliştirilen bir savaş var. Efrîn’in sesini duysunlar. Kültürel, tarihsel ve yaşamsal bir yok ediliş ile karşı karşıyayız” dedi.
Efrin halkı ile birlikte maruz kaldıkları saldırılara karşı seferber olduklarını dile getiren Reşit, saldırıları bertaraf edinceye kadar da bu hali sürdüreceklerini ifade etti.

MA / Nazım Daştan – Selami Aslan