Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

DİSK 51’inci yılını eylemde olan KOD-A işçileriyle kutladı

->

-> 450

DİSK, 51’inci yılını sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan KOD-A işçileriyle kutladı. DİSK Genel Başkanı Beko, ‘Kurulduğumuz tarihten beri, bu topraklarda demokrasi, barış, kardeşlik, özgürlük ve sendikal hak ve özgürlükler için taviz vermeden mücadele ettik’ dedi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 51’inci yılını sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılan ve 3 Ekim’den bu yana eylemde olan KOD-A işçileriyle birlikte kutladı. Aralarında, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, Birleşik Metal-İş, Devrimci Sağlık-İş, Basın-İŞ, Dev Yapı-İş, Tümtis üyesi DHL işçileri, Emekli-Sen, HDP İstanbul İl Örgütü, CHP Bakırköy İlçe Örgütünün de bulunduğu çok sayıda kişi Güneşli’de bulunan Türk Telekom binası önünde bir araya geldi.


Ekmeğimiz için direniyoruz

Eylemde ilk olarak konuşan Sosyal İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, 134 gündür eylemde olan KOD-A işçilerin mücadelesinin düşürülmeyeceğini söyledi. Ebetürk, “Burada gerek ortaya koyduğumuz örgütlenme biçimiyle 134 gündür kar, kış demeden aşımız, ekmeğimiz ve geleceğimiz için direniyoruz. Direnişimizi, DİSK’in kuruluş felsefesine, hedefine, amaçlarına uygun davranarak gerçekleştirdiğimizi sevinerek ve onur duyarak belirtmek istiyorum” dedi.


Beko: işverenler sosyal cinayet işlediler

İşçilerin iş yerlerinde insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını giderebilmek için sendikalarına üye olduklarını belirten DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, “Başbakan bir dönem şöyle ifade etti: ‘Türkiye’de her işçi sendikasına üye olabilir, korkmayın, sendikalara üye olun’ dedi. Evet işçiler sendikalarına üye oldular ama işverenler çok acımasız bir şekilde iş yerlerinde sosyal cinayet işlediler” diyen Beko, “Kuruluş tarihimize bakacak olursanız, biz bu uzun yürüyüşü direniş çadırlarında, yürüyüşlerde, mitinglerde başlattık. Bugün de KOD-A işçileriyle buradayız. Bizi yalnız bırakmayan demokratik kitle örgütlerine, meslek odalarına, siyasi parti temsilcilerine ve yüreğini ortaya koyan katılımcı işçi kardeşlerime DİSK adına teşekkür ediyorum” sözlerini bitirdi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: MA